Sıhhi Tesisat

Su Kaçağı Neden Olur ? Su Sızıntıları Nasıl Tamir Edilir ?

Su Kaçağı Neden Olur ? Su Sızıntıları Nasıl Tamir Edilir ? konumuzda en sık rastlanan sorunlardan birisine değiniyoruz.

Su Kaçağı Neden Olur ? Tesisattaki Sızıntılar Nasıl Giderilir ?

Tesisat sızıntılarının şaşırtıcı bir şekilde sıklıkla gerçekleştiğini biliyoruz. Genellikle bilmediğimiz şey, neden olduklarıdır. Borunuza zarar vermediyseniz, neden aniden sızmaya başlasın? Borularınız arızalı mı? Yoksa kaçağa sebep olan daha büyük bir sorun mu var ?

En yaygın ev sızıntıları, yaşın ve yıpranmanın bir sonucudur. Bu sızıntıları bulmak, düzeltmek ve önlemek tamamen nereden geldiklerini ve tekrar oluşmadan önce ne yapılması gerektiğini bilmekle ilgilidir. Tüm bunlar için işte bilmeniz gerekenler:

Borularda sızıntı neden olur?

Su Kaçağı

Su Kaçağı

Su Kaçağı Tamiri

Su kaçaklarının ve sızıntıların en yaygın nedenleri nelerdir?
Temelde tüm borular eninde sonunda sızdırır, ancak birkaç faktör gerçekleştiğinde hızlanabilir veya yavaşlayabilir veya ilk sızıntıya neden olabilir. Tesisat kaçaklarına neden olan en yaygın ilk uyarılar şunlardır:

Aşınmış Contalar

Tesisatların çoğunda, suyun içine aktığı noktada takılı contalar vardır. Bu contalar da zamanla kırılabilir veya aşınabilir. Bu olduğunda, akması gereken suyun bir kısmı dışarı sızabilir.

Tıkanıklıklar

Tıkanmalar suyun birikmesine neden olur ve bu da borunun iç kısımlarını çok fazla basınca maruz bırakır. Zamanla, tüm bu basınç contalarda ve boru duvarlarının kenarlarında azalır. Basınç, zayıflamış boru duvarlarının veya contaların alamayacağı kadar arttığında kırılacak ve bir sızıntı oluşturacaktır.

Aşınma

Boru duvarlarının içi zamanla paslanmaya veya paslanmaya başlayabilir. Özellikle yüksek su basıncınız varsa bu daha hızlı olur. Borular paslandıkça, içinden akan suyun basıncını veya kuvvetini kaldıramazlar. Sonunda, bu basınç ve kuvvet, özellikle aşınmış bir bölümde bir sızıntı oluşturabilir.


Sıhhi tesisat sızıntılarının olmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Sıhhi tesisat sızıntılarını önlemenin en iyi yolu, sıhhi tesisatınıza iyi bakmaktır. Neyse ki, sıhhi tesisat borularına işlem yapmak oldukça kolaydır. Şunlardan emin olun:

Asla kimyasal gider temizleyicileri kullanmayın. Kimyasal gider temizleyicileri genellikle tıkanma için hızlı ve kolay bir çözüm gibi görünür, ancak değildirler. Kimyasal gider temizleyicileri, tıkanma ile çevresindeki borular arasındaki farkı söyleyemez. Gider temizleyicileri çok sık kullanırsanız, borularınızın içini yer. Sonunda, borularınızı tamamen eriterek bir sızıntı oluşturabilirler.
Giderlerinizi asla çöp tenekesi olarak kullanmayın. Çoğu boru sızıntısı şu nedenlerden birinden kaynaklanır: Birincisi gevşek bağlantı parçalarıdır. İkincisi, boru duvarlarınıza çok fazla basınç uygulayan tıkanmalardır. Giderlerinizi, yapmamanız gereken şeyleri yıkayarak çöp tenekesi olarak kullanırsanız, gider temizliği gerektiren tıkanmalara neden olma olasılığınız çok daha yüksektir. Tıkanmaya neden olma olasılığınız ne kadar fazlaysa, sızıntıya neden olma olasılığınız o kadar yüksektir.

Sıhhi tesisat sızıntısı bulduğunuzda ne yapmalısınız?

Şanslıysanız ve sızıntınız sadece gevşek bir uydurma ise, o zaman kendi başınıza düzeltebilirsiniz. Gevşek bağlantı parçasını bir tesisat anahtarıyla tutun ve sızıntıyı durdurmak için sıkın. Ne yazık ki, kıl, çatlak, kırılma ve patlama hattı sızıntılarının düzeltilmesi biraz daha zordur. Borunuz gerçekten kırılmışsa profesyonellerden yardım almanızı öneririz.

Sıhhi tesisatçılar, evinizin sıhhi tesisat sistemindeki mevcut tüm sızıntıları bulabilir ve düzeltebilir. Gelecekteki risklere dair herhangi bir durum varsa bunları da tespit edebilirler.

Tüm bunlar sizin kendi başınıza su kaçaklarını onarma, boruları tamir etme için yapabileceğiniz basit yöntemlerdir. Ancak tesisat, tamir işlerinde uzmanından yardım almak her zaman kesin çözüme ulaştırır sizi.

İzmir’de Sıhhi Tesisatçı olarak,  acil su kaçağı tespiti, sızıntı giderme, boru tamir etme, boru kırıklarını giderme işlemleri için size hizmet verebiliriz. Hizmet bölgelerimizden İzmir’de hangi ilçelere hizmet verdiğimizi görebilir veya daha hızlı bilgi almak için bizi hemen arayabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.